رابطه بهره برداری از فرصت های فناوری با عملکرد مالی

دانلود پایان نامه

تعاریف فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات اولین بار از سوی لویت و وایزلر[1] در سال 1958 به منظور بیان نقش رایانه در پشتیبانی از تصمیم گیری ها و پردازش اطلاعات در سازمان به کار گرفته شد. در مفهوم رایج، فناوری اطلاعات به مجموعه ای از سخت افزار تجهیزات دلالت دارد و بسیاری از محققان آن را تنها نهاد سخت افزاری می دانند که در انجام کارها مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین آن را مهارت و دانش کارکنان و حتی اشیایی که کار بر روی آنها انجام می شود نیز در نظر می گیرند.فناوری اطلاعات را می توان همانند سایر فناوری ها به ارتباط میان سخت افزار،نرم افزار،شبکه و توانایی ها و اقداماتی که از این ابزارها ناشی می شود تعریف کرد. فناوری اطلاعات نه تنها به توانایی های پردازش داده ها توسط رایانه بلکه به مهارت های انسانی و مدیریت در بهره برداری از آنها دلالت دارد.بنابراین فناوری اطلاعات نه تنها شامل رایانه و سایر تجهیزات است بلکه توانایی ها و اقدامات در نحوه انجام کاررا شامل می شود(صرافی زاده،1388،ص16)

اسکات موتون[2](1991)فناوری اطلاعات را شامل انواع رایانه ها،سخت افزار،نرم افزار،شبکه های ارتباطی که دو رایانه را به یکدیگر متصل می کنند،شبکه های عمومی و خصوصی و ترکیب رایانه ها و فناوری ارتباطات وسیستم هایی که رایانه های شخصی را به ابر رایانه ها متصل می کند و شبکه گسترده جهان که از یک سلسله رایانه های قدرتمند تشکیل شده است، می داند. شیل[3](1977)در مطالعه ای که با عنوان انقلاب رایانه انجام داده است بر تجهیزات رایانه ای تاکید دارد که در استقرار ادارات و بخش های مختلف کسب و کار شامل رایانه های شخصی ،ایستگاه های کاری ،سرورها،ابر رایانه ها و تجهیزات مرتبط بکار گرفته می شود.در تعریف دیگری فناوری اطلاعات ابزارهای رایانه محوری است که افراد به منظورکار با اطلاعات و پشتیبانی اطلاعات مورد نیاز ازآن استفاده می کنند. این ابزارها شامل صفحه کلید،صفحه نمایش،پرینتر و نرم افزار است(صرافی زاده،1388،ص17)

فناوری اطلاعات نه تنها مفهومی بین رشته ای بلکه فرا رشته ای است که از فناوری های مختلف سخت افزار،نرم افزاری و مغز افزاری سود می جوید تا محصول یا خدمت جدید تولید نماید.بنابراین در تعریف فناوری اطلاعات گوناگونی هایی مشاهده می شود.

1.در یک تعریف فناوری اطلاعات ،مجموعه ای از ابزارها،تجهیزات،دانش ها و مهارت هاست که از آنها در گردآوری،ذخیره سازی ،بازیابی و انتقال اطلاعات استفاده می شود و بر اساس این تعریف ،فناوری اطلاعات مجموعه ای ازابزار، دانش،مهارت و روش خواهد بود که در تولید،انتقال و پردازش اطلاعات استفاده می شود.

2.در تعریف دیگر فناوری اطلاعات برای توصیف نوعی فناوری به کار می رود که ما را در ضبط،ذخیره سازی،پردازش،بازیابی،انتقال و دریافت اطلاعات یاری می رساند.این اصطلاح فناوری های نوین مانندرایانه،انتقال از طریق فاکس،میکروگراف ها و ارتباطات از راه دور را در بر می گیرد.

3.انجمن فناوری اطلاعات آمریکا،فناوری اطلاعات را مطالعه،طراحی،گسترش و توسعه،اجرا،پشتیبانی و مدیریت سیستم های اطلاعاتی رایانه ای تعریف نموده است. مطابق این تعریف فناوری اطلاعات به جنبه های مرتبط با فناوری یک سیستم اطلاعاتی اشاره دارد و شامل سخت افزار بانک اطلاعاتی ،شبکه های نرم افزاری و دیگر ابزارهاست.

4.برخی از افراد فناوری اطلاعات را مترادف با سیستم های اطلاعاتی به کار می برند و یا حتی به عنوان یک مفهوم گسترده ترکه دربرگیرنده چندین سیستم اطلاعاتی کاربران مدیریت است در نظر می گیرند(قلی پور،1380،ص131)

[1] Lovit & Visler

[2] Skat moton

[3] sheel

دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت

 

دانشکده مدیریت وحسابداری

گروه آموزشی مدیریت

 

پایان نامه تحصیلی جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد     

    رشته: مدیریت بازرگانی

 گرایش مالی

عنوان:

رابطه بهره برداری از فرصت های فناوری با عملکرد مالی شعب بانک سپه استان گیلان

پاییز93

 

 

پایان نامه رابطه بهره برداری از فرصت های فناوری با عملکرد مالی شعب بانک سپه استان گیلان

دانلود متن کامل پایان نامه ارشد :

پایان نامه رابطه بهره برداری از فرصت های فناوری با عملکرد مالی شعب بانک سپه استان گیلان