دانلود مقاله با موضوع خرده فرهنگ های مجرمانه و شبکه جهانی اینترنت

دانلود پایان نامه

به طور خلاصه امروزه مسئله این نیست که شرکت ها و مؤسسات به انقلاب اینترنتی بپیوندند، بلکه ترجیحاً چه زمان و چگونه این عمل انجام گیرد مطرح است.
2-4-1- اینترنت بی سیم
نگارشی از اینترنت است که برای استفاده در تلفن های بی سیم و وسایل دستی با نمایشگرهای کوچک حافظه محدود و سرعت انتقال کمتر نسبت به رایانه های شخصی طراحی شده است. بیشتر سایت های اینترنت اطلاعات را به صورت متن ساده با تصاویر گرافیکی محدود ارائه می کنند.
2-4-2- اینترانت
یک شبکه خصوصی مبتنی بر پروتکل های اینترنتی چون TCP/IP است، اما برای مدیریت اطلاعات یک شبکه با سازمان طراحی می شود. کاربردهای آن شامل خدماتی چون توزیع سند، توزیع نرم افزار، دستیابی به بانک های اطلاعاتی و آموزشی می شود. دلیل انتخاب این نام، شباهت آن به سایت وب جهانی و مبتنی بودن آن بر همان تکنولوژی است، با این تفاوت که صرفاً درون سازمانی است و به اینترنت متصل نیست. برخی از اینترانت ها دستیابی به اینترنت را نیز فراهم می کند، اما این گونه اتصالات از طریق Fire Walls هدایت می شوند که شبکه داخلی را در مقابل وب خارجی محافظت می کند و بنابراین اینترانت شبکه های داخلی سازمانهاست که دسترسی به این شبکه ها معمولاً به اعضاء و کارکنان آن سازمان ها محدود می شود. مزیت اصلی اینتزانت این است که کاربر را قادر می سازد به اینترنت (با توضیح بالا) دسترسی داشته باشد و بدین ترتیب نیازی به پرداخت اجاره شبکه نیست.
2-4-3- اکسترانت
اکسترانت عبارت است از ایجاد شکل گسترده تری از اینترانت یک شرکت مجتمع با استفاده از تکنولوژی وب جهانی به منظور آسان شدن برقراری ارتباط بین تأمین کنندگان و مشتریان. اکسترانت به مشتریان و تأمین کنندگان امکان می دهد تا با دستیابی محدود به اینترانت یک شرکت، به شرکت رابط کاری خود سرعت بخشیده و کار این را افزایش دهند.
بنابراین اکسترانت در حقیقت توسعه اینترانت با استفاده از پروتکل های شبکه های TCP/IP است و با توجه به اینکه از طریق اینترنت انجام می گیرد و امنیت در آن بسیار کم است، لازم است با ایجاد یک تونل امنیتی و دادن مجوزهای الگوریتمی این فضای ایمن تأمین گردد که به شبکه خصوصی مجازی معروف است.
به درستی نمی توان تاریخ دقیقی برای شروع تجارت الکترونیکی ذکر کرد. بسیاری از افراد شروع تجارت الکترونیکی را هم زمان با به وجود آمدن شبکه جهانی اینترنت می دانند و از زمان توسعه سخت افزار الکترونیکی ارتقاء دهنده ارتباطات می دانند. از این رو تاریخ آن را بعضی به پایان دهه 60 میلادی و بعضی اوایل دهه 70 میلادی نسبت می دهند و برخی نیز به دهه قبل از دهه 70 میلادی اشاره دارند، ولی توسعه تجارت الکترونیکی را از 1970 میلادی می دانند و اعلام داشته اند که ترکیب تجارت و الکترونیک را در واقع می توان به زمانی پیوند داد که از طریق تلگراف در قرن نوزدهم میلادی و از طریق تلفن در اوایل قرن بیستم میلادی مبادله اطلاعات تجاری انجام می گرفت، اما در مفهومی پیشرفته تر، موج توسعه اطلاعات تجاری از سال 1970 توسعه آغاز شد. در آن زمان شرکت های بزرگی شبکه های رایانه ای را تشکیل دادند تا اطلاعات تجاری را میان خود و تولید کنندگان دیگر مبادله کنند. با ایجاد شبکه های رایانه ای اطلاعات تجاری با سرعتی بسیار بالا (سرعت انتقال جریانات الکترونیکی که معادل سرعت نور است) منتقل می شود که این روش مبادله الکترونیکی داده ها (Electronic Data Interchange) EDI نامیده می شود. در واقع EDI روشی برای تبادل اطلاعات تجارتی متداول با قالبی شخصی از یک رایانه به رایانه دیگر است. بعضی شروع واقعی تجارت الکترونیکی را قبل از دهه 60 میلادی و شروع واقعی آن را دهه 30 می دانند.
2-5- جرم سایبری
اصطلاح جرم سایبری که در بند 8 گزارش توجیهی کنوانسیون جرائم سایبری نیز به آن اشاره شده است، با فضای سایبر ارتباط مستقیم دارد. فضای سایبر با پیدایش شبکه های رایانه ای ایجاد شد و با پیدایش اینترنت گسترش یافت. بنابراین، اصطلاح جرم سایبری را نیز بعد از شناخت فضای سایبر، متخصصان امر نامگذاری تحت این عنوان به وجود آوردند. اولین اقدام رسمی که در آن به صراحت به اصطلاح جرم سایبر اشاره شده، اقدام شورای اروپا در نوامبر 1986 مبنی بر تشکیل کمیته ی کارشناسان برخورد با جرائم سایبر است. شورای اروپا در اقدامی دیگر در سال 1997 به منظور تهیه ی کنوانسیون جرائم سایبر، کمیته جدیدی تشکیل داد به نام کمیته متخصصان جرم در فضای سایبر. جدیدترین سند بین المللی که در آن اصطلاح جرم سایبری مورد اشاره واقع شده کنوانسیون جرم سایبری (مصوب 23 سپتامبر 2001 بوداپست)است . تنظیم کنندگان و تصویب کنندگان کنوانسیون جرم سایبر، بدون ذکر توضیحی در مورد اصطلاح جرم سایبر، این اصطلاح را برگزیده و در کنوانسیون مذکور و گزارش توجیهی آن، از اصطلاح جرم رایانه ای و جرائم مرتبط با رایانه استفاده نمودند. برای مثال، در کنوانسیون، موضوع یک دسته از جرائم، جرم رایانه ای، و جرم مرتبط با رایانه نامیده شده است و به موجب مواد 7 و 8 کنوانسیون، جعل و کلاهبرداری زیر مجموعه ی جرائم مرتبط با رایانه محسوب می گردد. همچنین در بند 33 گزارش توجیهی این کنوانسیون آمده است: «هدف بخش اول این کنوانسیون، ارتقاء و پیشرفت وسایل پیشگیری و متوقف ساختن جرائم رایانه ای (جرائم مرتبط با رایانه) از طریق ایجاد حداقل استانداردهای مربوط به این جرائم است.» سکوت کنوانسیون جرائم سایبر در خصوص معنی و مفهوم اصطلاح «جرم سایبر» و به کارگیری اصطلاحاتی هم چون جرائم رایانه ای و جرائم مرتبط با رایانه در این کنوانسیون و گزارش توجیهی آن، موجب برداشت های متفاوت از اصطلاح جرائم سایبر شده است. به این ترتیب برخی، اصطلاح جرم سایبر را صرفاً شامل جرائمی می دانند که از طریق اینترنت و شبکه های رایانه ای ارتکاب یافته باشد (نسل دوم جرائم مرتبط با رایانه) اما دسته دیگر، تمام جرائم رایانه ای اعم از نسل اول و دوم را جزء جرائم سایبر می دانند.
2-6-اهداف مجرمان سایبری
همان طور که مطرح گردیدبرای تحقق جرم، مهمترین عامل، انگیزه است که هدف اصلی پیشگیری اجتماعی نیز همانا خنثی نمودن آن است. تا به این طریق بتواند بستر اصلی زمینه ساز ارتکاب جرم را از بین برد، با این وصف، لازم است پیش از هر اقدامی، نسبت به انگیزه مجرمان سایبر شناخت داشت که آن را به طور عمومی می توان حداقل به سه گروه تقسیم نمود.
2-6-1- تفریح و سرگرمی
امروزه بیشتر رسانه ها و مقامات دولتی و ادارات پلیس، به هر شخصی که مرتکب جرمی مرتبط با فناوری شود، اصطلاحاً «هَکر» اطلاق می نمایند. در واقع مرتکبان جرائم سایبری، اغلب جوانانی هستند که برای سرگرمی، برای ارضای حس کنجکاوی، و کشف موضوعات جدید، یا آشنایی به صورت آزمون و خطا مرتکب نفوذ غیرمجاز (هک) می شوند. عده ای از این افراد، برای اثبات توانمندی های خود و شخصیت بخشیدن و یافتن جایگاهی برتر در میان دوستان خود، تصمیم می گیرند به سیستم های رایانه ای نفوذ کنند، که دیگران تاکنون موفق به این کار نشده اند، یا حداقل خودشان تابحال نتوانسته بودند به آن نفوذ کنند. گروهی نیز به عنوان سرگرمی و بازی تلاش می کنند با شکستن تدابیر امنیتی شبکه موردنظر خود، توانمندی خود را به اثبات برسانند. با توجه به موارد مذکور، تقریباً بروز هر انگیزه ای در آنها ممکن است. لذا بر این اساس، جرم شناسان آنها را در غالب خرده فرهنگ های مجرمانه مورد بررسی قرار می دهند. اما نکته بسیار قابل توجه در مورد این مجرمان، آن است که هر چند افراد مذکور انگیزه های مختلف دارند، اما اغلب آنها برای پیشبرد اهداف خود از آموخته ها و تجربیات یکدیگر کمک می گیرند، که این امر، یعنی تبادل تجربیات مرتکبان اینگونه جرائم بسیار خطرناک است؛ علی الخصوص چنانچه این تبادل تجربیات بعد از تحقق جرم و دستگیری، و در زمان تحمل مجازات (حبس) صورت پذیرد. زیرا ممکن است پس از آن، برای رسیدن به اهداف خود به صورت سازمان یافته و منسجم عمل نمایند.
2-6-2- کسب منفعت مالی
وجود چنین انگیزه ای در میان مجرمان سایبری از جایگاه و صبغه ای خاص برخوردار است. زیرا حتی اولین جرم واقع شده در حوزه سایبر، یعنی قضیه الدون رویس، نیز هدف، کسب و تأمین منافع مالی بود و علت آن ناشی از این بود که بنگاه های اقتصادی و بانک ها و همه مشاغلی که به گونه ای دارای حسابداری و حسابرسی بودند برای تسریع و بالا بردن دقت عملکرد خود از سیستم رایانه استفاده نمودند. بدیهی است متصدیان مراکز مذکور چنانچه انگیزه های مالی آنها از طرق مشروع تأمین نگردد، و شخص احساس کند میزان حقوق دریافتی او زندگی او را تأمین نمی نماید. مجبور می گردد به طرق غیرمعمول و غیرمتعارف آن را تأمین نماید. لذا متصدیان مراکز مذکور زمینه ای بسیار خوب برای ارتکاب انواع سوءاستفاده های مجرمانه در اختیار خواهند داشت که بی توجهی مسئولان این حوزه های حساس، به متصدیان و کارمندان خود باعث می گردد هر روزه شاهد انواع سوءاستفاده های رایانه ای مالی باشیم. اما وجود فضای سایبر و اتصال سیستم های رایانه ای به یکدیگر، جرایم مالی در فضای سایبر را وارد حوزه ای جدید نموده؛ زیرا بسیاری از مرتکبان جرایم مالی یا کلاهبرداران، با دانستن این نکته که افرادی که وارد فضای مجازی می شوند، اغلب، آشنایی کافی و لازم را با حوزه مربوط ندارند؛ همچنین به دلیل گستردگی فضای مزبور ممکن است افراد بیشتری قربانی مجرمان سایبری شوند، و اینکه خطرپذیری در فضای سایبر نسبت به فضای فیزیکی کمتر است و تعقیب و پیگرد آنها نیز با توجه به امکانات فنی و مهارت افراد مسئول، راه به جایی نخواهد برد لذا دست به چنین اقداماتی می زنند.
2-6-3- رفع نیازهای جنسی
یکی از مهمترین جرایم در میان مجرمان، همانا جرایم جنسی است که در فضای سایبر در قالب نشر آثار صوتی و تصویری به صورت زنده و غیرزنده عرضه می گردد. اما جرایم سایبری که با انگیزه جنسی به وقوع می پیوندد، به این صورت شکل می گیرد که عده ای از مجرمانِ این گونه جرایم، به این نحو عمل می نمایند که با قربانیان خود روابط آن لاین برقرار می نمایند و سپس با آنها در دنیای فیزیکی قرار ملاقات می گذارند و هدفشان در قرار ملاقات و دعوت نمودن افراد به نظر می رسد، فریب، تنها برای تجاوزات جنسی است. به این گونه افراد، متجاوزان به عنف سریالی نیز گفته می شود که در انجام اعمال جنسی عادی مشکل دارند و فقط از طریق تجاوز و زور نسبت به قربانی جنسی خود، ارضاء می شوند. اما عده ای دیگر از مجرمان که به آنها کودک دستی منفعل گویند، از اینترنت برای پیاده کردن هرزه نگاری با استفاده از عکس و فیلم از کودکانی که به رابطه جنسی با بزرگسالان یا حیوانات مشغول اند به ارضای خود می پردازند.
فصل سوم
مبانی فقهی فحشا در فضای مجازی

از آنجاییکه فضای مجازی سابقه ای در فقه نداشته لذا جهت تبیین و تشریح این جرم می بایست به مبانی فقهی فحشا و آیات و روایات وارده در این خصوص بپردازیم.
3-1- جرایم اینترنتی قوادی و پورنوگرافی (هرزه نگاری)