روانشناسی : بررسی علائق به عنوان عامل موثر در انتخاب شغل

علمی

فرصت های شغلی به عنوان عامل موثر در انتخاب شغل

در بعضی جوامع و از جمله در جامعه ما همه رشته های شغلی از فرصت های برابری بهره مند نیستن و در عین حالا که کلا فرصت شغلی واسه کلیه مشاغل پائینه. اما فرق هایی بین مشاغل جور واجور از این دید هست. آشنایی با فرصت های شغلی شغل انتخابی، عامل مهمیه که باید روش زوم بشه. کسی که در مورد خاصی مهارت می بیند و پایه ها و مراحل رسیدن به اون شغل رو طرح ریزی و طی می کنه، می بایست موضوع فرصت های شغلی رو هم در نظر بگیرین تا از اتلاف وقت و نیروی خود جلوگیری کنه.

عوامل اقتصادی به عنوان عامل موثر در انتخاب شغل
اقتصاد

اندازه بازده و کارآیی یه شغل مهم فراوانیه و در واقع هدف کلی انتخاب شغل رسیدن به درآمد حاصل از اون هستش. بالا بردن بازده و کارآیی اقتصادی بعضی مشاغل توجه افراد رو به خود جلب

اقتصادی

می کنه و موجب گرایش آدما به اون زمینه ها می شه.

 

جایگاه اجتماعی به عنوان عامل موثردر انتخاب شغل

تقریبا تموم افراد تمایل دارن شغلی داشته باشن که از جایگاه اجتماعی خوبی بهره مند باشن. هر چند در عمل بنا به تاثیر عوامل زیاد دیگه ممکنه این تمایل به واقعیت نرسه. اما آدمایی که این موضوع الویت بیشتری واسه اونا داره منتظر اینجور موقهیت هایی بوده و با در نظر گرفتن شرایط فردی خود تلاش می کنن اینجور شرایطی رو واسه خود آماده کنن. توجه و تاکید زیاد به اون عامل، گاه مشکل بیکاری رو واسه افراد افزایش می دهد. هر چند وقت یه بار رشته ها و مشاغلی در جایگاه اجتماعی بالاتری قرار می گیرند و موجب جاری شدن خیلی خیلی از آدما به سمت این رشته و مشاغل می گردند(معمارزاده و همکاران، ۱۳۸۹، ص۴۱).

 

استرس شغلی

استرس

۱- احساس اضطراب و افسردگی ثانوی به دلیل اختلاف بین فردی (آزار تصور شده، دوری و دوری، روبرو شدن و چیزای دیگه ای به جز اینا) با همکاران

افسردگی

۲- شکستای جدی در شغل

۳- ترس از شکست بعد موقعیت یا پیشرفت(فرد تصور می­ کنه موقعیت­های بزرگتر انتظارات و انتظارات بیشتری رو در بر داره و ممکنه از عهده اونا بر نیاد.)

۴- تمرد در مقابل تعارضای اشکال قوی در موقعیت شغلی

۵- احساس اضطراب و افسردگی ثانویه واسه اخراج

۶- اضطراب مربوط به خطر شغلی